Как да се предпазим от вирусите през зимния период?
Имунната система играе изключително важна роля в борбата и превенцията срещу вирусите.Ето защо е необходимо да се стремим да я укрепваме и поддържаме в добра форма.Междувременно не трябва да допускаме грешки,които я отслабват.
Как да подсилим имунната си система?
1.Витамин D
Въпреки,че всеки витамин поддържа имунитета,витамин D е най-силният ключов фактор.Този витамин,познат още като холекалциферол,се синтезира в кожата под действието на слънчевите(ултравиолетовите)лъчи.Ако запасите ви на витамин D са ниски можете да бъдете сигурни,че още при първата вирусна атака ще се проявят симптомите на заболяването.Затова е важно първо да разберем какви са нивата на витамин D в организма.
Нормалните стойности на витамин D3 в кръвта на възрастен човек са между 30.0 и 74.0 мг/мл.През зимата често има дефицит на витамин D3. Особено,когато тези стойности са под 30.0 мг/мл е необходимо той да се набави чрез хранителни добавки.
2.Витамин B12
Витамин B12 (кобаламин) подсилва значително имунната система.Ако нямате достатъчно витамин B12,имунната ви система не може да работи ефективно.Всички витамини от групата B са важни за имунитета,но значението на витамин B12 е огромно.Той е от съществено значение за кръвта,тъй като играе важна роля в производството на червените кръвни клетки.Витамин B12 e също така необходим за нормалното функциониране на мозъка и нервната система.Нормалните стойности на витаминa в кръвта варират между 187 и 883 pg/ml.Витамин B 12 e основно хранително вещество,което тялото ви не може да произвежда самостоятелно,така че трябва да се набавя от различните храни.Храните,богати на витамин B 12 са например:миди,черен дроб и бъбреци,някои гъби,обогатени зърнени закуски,някои риби (като пъстърва,риба тон,сьомга),кисело мляко,яйца.Ако,въпреки пълноценното си хранене,имате ниски стойности на витамин B 12,отново се препоръчва да си го набавяте чрез хранителни добавки.
3.Пробиотици
Пробиотичните бактерии са полезни микроорганизми,които живеят в червата.За силен имунитет трябва да имаме силна пробиотична структура.В червата ни има повече от един килограм пробиотични бактерии и този запас трябва да се поддържа.За целта е необходимо да се консумират храни,които са богати на пробиотици.Такива са млякото и млечните продукти (кефир,кисело мляко,сирене).Важен момент е следният:ненужната употреба на антибиотици,които са най-големите врагове на чревната ни микрофлора (където се крие пробиотичната ни сила).Всяка погълната антибиотична таблетка въздейства на червата като атомна бомба,намалявайки пробиотичната сила почти до,,нула''.Затова трябва да сме особено внимателни при употребата на антибиотиците през зимните сезони.
4.Пребиотици
Пребиотиците представляват неразтворими фибри,които допринасят за по-добър растеж и по-дълга преживяемост на пробиотичните микроорганизми.Te са храна за пробиотиците.Когато не консумираме достатъчно от тях,пробиотичните бактерии в червата гладуват и не могат да се размножават достатъчно бързо.В началото на пребиотичните храни са ферментиралите храни като кисели краставички,ряпа,сироп от нар,оцет и др.Освен това много зеленчуци (като чесън,лук и други подобни)са в групата на пребиотичните храни.Желателно е пребиотичните храни да се консумират по-често и обилно през зимата.
5.Протеини
Протеините са хранителна група,от която имунната система се нуждае изключително много.
6.Омега 3 мастни киселини
Омега 3 мастните киселини също играят важна роля в поддържането на имунитета.
7.Витамин C
Клетки като макрофаги и неутрофили,които са в основата на имунната система се влияят от вредни вещества,известни като оксидантни вещества и следователно не могат да изпълняват своите клетъчни функции.Витамин C със своята силна антиоксидантна активност,предпазва клетките от тези оксидантни вещества и осигурява целостта на тези клетки.
8.Антиоксиданти
Има някои антиоксиданти,които укрепват имунната система.Например лукът,чесънът,зелето,ябълките и други съдържат мощни вещества със силно антиоксидантно действие.
9.Стойте далеч от двете бели отрови!
Захарта и брашното са най-много и най-често консумираните бели отрови,които правят имунната система неспособна да функционира.
10.Алкохол
Алкохолът е токсин,който може да причини сериозно увреждане на имунната система.
11.Спорт
Спортът оказва благоприятен ефект върху имунната система,както и върху всички други органи и системи в човешкия организъм.
12.Сън
Качественият сън е изключително важен за нормалното функциониране на имунитета.